0
Day
0
Hour
0
Minute
0
Second

BİLİM VE TEKNOLOJİDE

LİDER KADINLAR ZİRVESİ

16 Şubat 2019 | Boğaziçi Üniversitesi

Güney Kampüs Albert Long Hall

ZİRVE HAKKINDA

Günümüz bilim ve teknoloji dünyasında kariyerlerine devam eden kadınların erkeklere oranla oldukça az olduğu göze çarpmaktadır. Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar bu dünyayı bir de kadınların gözünden görmek ve gelecekte bilim ve teknoloji alanında çalışmak isteyen kadınları cesaretlendirmek amacıyla yola çıkarak düzenlediğimiz bir etkinliktir.Etkinlik, bilim ve teknoloji alanında başarılı kadınların sunumlarının yer aldığı oturumlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda oturum aralarında katılımcılar birbirleriyle ve uygun olan konuşmacılarla iletişim kurma imkanı bulacaktır.

Tecrübe Konuşuyor
Misafirlerimiz konuşmacılarımızın meslek hayatlarındaki tecrübelerini birinci ağızdan duyma fırsatı yakalayacaklar. 
Networking
Katılımcı ve konuşmacılarla tanışma, deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulacaksınız.
Konuşma ve Paneller
Birçok farklı tema üzerine gerçekleşen oturumlarda ufkunuzu genişletecek deneyimler elde edeceksiniz.
Girişimcilik Oturumları
Bir fikrim var, kendi işimi kurmak istiyorum, ama…” diyorsanız “ama”larınıza cevap bulmak için doğru adres 16 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall.

PROGRAM

Kayıt Başlangıcı

Kayıt masamız saat 9.00’da açılacaktır. Etkinlik başlayana kadar fuaye alanında ikramlarımız olacaktır 🙂

İlk Oturum

Etkinlik başlangıcından sonra gelen katılımcılarımız maalesef ilk oturuma alınamayacaktır. Geç kalmanız durumunda ikinci oturumumuzdan itibaren etkinliğimize katılabilirsiniz.

Konuşmacılar

DR. SEMA DUMANLI OKTAR

Dr. Sema Dumanli, 2006 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Doktora derecesini 2010’da Bristol Üniversitesi’nden aldı. 7 sene Toshiba Telekom Araştırma Laboratuvarında uzman araştırma mühendisi olarak çalıştı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinde Doktor Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Güncel ilgi alanları sağlık nesnelerinin interneti, giyilebilir cihazlar, beden içi iletişim ve beden alan ağları olan Dr Dumanlı bu uygulamalara yönelik 3 uluslararası patent ve 4 patent başvurusu sahibidir. Alanının en prestijli dergilerinde bir çok makale yayınlamanın yanı sıra şu an kullanımda olan bir çok ticari ürüne de özgün tasarımlarıyla katkıda bulunmuştur.  

BUKET ÇELEBİÖVEN

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 1994 yılında, Yüksek Lisans eğitimini de İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Yönetimi Bölümü’nde 1996 yılında tamamlamıştır. İş yaşamına 1994 yılında Beko Elektronik Organizasyon ve Metot Mühendisi olarak başlayan Çelebiöven, 1997-2005 yılları arası Beko Elektronik İnsan Kaynakları Bölümü’nde İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak, 2005-2009 yılları arasında Koç Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Nisan 2009’dan itibaren Arçelik A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapmaktadır.

ŞİRİN AKTAŞ

Şirin Aktaş, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını da aynı bölümde bitiren Aktaş, Network Mühendisliği ile işe başlamıştır. Presales, Proje Yönetimi, Büyük Müşteri Yönetimi, Ürün Yönetimi, Uygulama Mimarı ve çeşitli seviyelerde ve farklı ülkelerde IT Yöneticiliği yaparak birçok dikey ve yatay uzmanlıkları deneyimlemiştir. Şirin Aktaş şimdi, Unilever IT Bölge Müdürlüğü görevini üstlenmektedir

MURAT YEŞİLDERE

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlayan Murat Yeşildere, İngiltere’deki University of Manchester Bilim & Teknoloji Enstitüsü’nde İş Ekonomisi masteri yaptı. Egon Zehnder’in İstanbul’daki Ofis Lideri olan Murat Yeşildere, yönetici araması ve yönetim kurulu danışmanlığından yönetim değerlemelerine, farklı sektörlerdeki müşterilere hizmet verilmesine ve kurumsal görevlere kadar çok çeşitli alanda çalışmaktadır.  Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 Derneği ve PERYÖN üyesi olan Murat Yeşildere, profesyonel kariyerinin yanında halen Platin ve Kariyer dergilerinde liderlik, ekonomi, finans, insan kaynakları ve yönetim konularında yazarlık yapmaya devam ediyor.

PROF. DR. ŞİRİN TEKİNAY

Prof. Dr. Şirin Tekinay, Robert Kolej’i Edebiyat ödülü ile bitirip Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. George Mason Üniversitesi’nde Haberleşme Ağları üstüne doktorasını tamamladı. New Jersey Institute of Technology’nin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptığı sırada süresiz kadro ile doçentliğe yükseltildi, iki yeni Araştırma Merkezi kurdu. Türkiye’ye döndükten sonra Özyeğin Üniversitesi’nde Türkiye’deki ilk “Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı” oldu. Şimdi Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde “Gender in Science and Technology” dersini veriyor ve aynı zamanda Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı, Global Engineering Deans Council’ Başkanı ve KAGİDER’in danışma kurulunda görev yapıyor.

BAHAR SAVAŞ

Bahar Savaş, 1997 Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. 2018 yılında Özyeğin Üniversitesi Executive MBA programını tamamlamıştır. İş hayatına 1997 yılında Ankara Meteksan Sistem’de yazılım uzmanı olarak başlamıştır. 2002-2012 yılları arasında Akbank Bilgi Teknolojileri ekibinde çalışmıştır.2012 yılında Nakit Yönetimi Uygulama Geliştirme Yöneticisi olarak ING Ailesine katılmıştır. 2016 yılından itibaren, Temel Bankacılık Grup Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Görevi kapsamında Muhasebe, Mevduat ve Yatırım, Hazine, Müşteri, CRM, Yazılım Altyapı ve Platform uygulamaları ekiplerinin liderliğini yapmaktadır. 

DİLEK DUMAN

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Dilek Duman Promais A.Ş.’ de Analist Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. Intertect’te Teknik Danışman olarak görev yaptıktan sonra DenizBank Bilgi Teknolojisi bölümünde çalışmaya devam etti. Intertech’te CEO’luk görevinde de bulunan Dilek Duman, şu anda DenizBank’ta COO ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

REHA EMEKLİ

Reha Emekli, Hacettepe Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına Türkiye Vakıflar Bankası’nda yazılım mühendisi olarak başladı. Akbank’ta 8 yıl proje yöneticiliği yaptıktan sonra Finansbank’ta ödeme sistemleri alanında Direktör olarak görev aldı. Kariyerini Garanti Ödeme Sistemleri’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak devam ettiren Reha Emekli, 2008 Nisan ayından beri Garanti Teknoloji’de Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

GÖNENÇ SEÇİL TARAKCIOĞLU

Gönenç Seçil Tarakcıoğlu İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı. İlk olarak, İTÜ Teknokent’teki Sestek firmasında Ar-Ge Koordinatörü olarak görev yaptı. Son 8 yıldır Hollanda merkezli Triodor/Azerion’da üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Pek çok ulusal-uluslararası projede yürütücülük görevini üstlendi. Lisans hayatında BUEC IEEE kulüp üyeliği de yapmış olan Tarakcıoğlu, halen Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdürüyor.

GÖZDE AKPINAR

Gözde Akpınar İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat mezunudur. Filli Boya’nın sahibi Celal Akpınar’ın kızı olan Gözde Akpınar ilk olarak Filli Boya’nın Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve daha sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geçti. Gözde Akpınar, şirketin başına geçtiği günden bu yana sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdi. 2015 yılında Filli Boya Bilim Kampı projesini hayata geçirdi. 2016 yılında ise Filli Kadın Ustalar adlı proje ile kadınların erkek işi olarak görülen boya sektöründe yer almaları için farklı şehirlerde boyacılık kursları düzenledi. Gözde Akpınar, babasının vefatından bu yana geçen yedi yıllık süreçte şirketin cirosunu ikiye katlayarak 668 milyon TL’ye taşıdı.

ÖZLEM VİDİN ENGİNDENİZ

İstanbul Erkek Lisesi ve İTU İşletme Mühendisliği’nin ardından yüksek lisansını 98 yılında aynı üniversitede ‘Yapay Zekâ’ alanında tamamlamıştır. Kariyerine Mercedes-Benz Türk AŞ’de İnsan Kaynaklarında eğitim planlama biriminde başlamıştır. 3 yıl sonra IT departmanına geçmiş ve 10 yıl boyunca Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama’dan sorumlu IT yöneticiliği yapmıştır. Görevi süresince birçok uluslararası projeyi hayata geçirmiştir. Ekim 2015’den itibaren Daimler AG’nin bir bacağını İstanbul’da kurduğu Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin (SDC Turkey) Direktörü olarak görev yapmaktadır. 

AYŞE BELMA KAYA

Netaş Uluslararası ArGe Departmanında Mobil Uygulamalar Direktörü olan Ayse Belma Kaya, Netaş’taki kariyerine 1998 yılında aynı departmanda yazılım ve küresel saha destek uzmanı olarak başladı. Öncesinde bir yıl süreyle Raksnet’te yazılım uzmanı olarak görev yapan Kaya, Ege Üniversitesi’nden Bilgisayar Mühendisliği lisans ve aynı üniversitenin Uluslararası Bilgisayar Enstitüsünden Bilgisayar Ağları yüksek lisans derecelerine sahip. 2016’dan itibaren ekibi ile birlikte hem veri merkezi hem de bulut tabanlı mobil/web iletişim altyapı ve istemci ürünlerinin ArGe liderliğini yapan Kaya, Avustralya’dan ABD’ye uzanan geniş bir coğrafyada önde gelen operatörlerle iş birliği içerisinde çalışıyor.

MİHRİBAN ERSİN TEKMEN

İstanbul Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Mihriban Ersin, kariyerine Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu proje yöneticisi olarak başladı. Blockchain endüstrisinde C düzeyinde bir pozisyona sahip olan az sayıdaki kadından biri olarak Mihriban, teknolojideki kadınların savunucusudur. İlk girişimlerinden biri olarak iş dünyasında kadınları desteklemeye yarayan bir girişim olan Kadingozu’yu kurmuştur.  Mihriban Ersin şu anda, banka dışı / bankalar için daha iyi finansal katılım fırsatları yaratmaya ve gelişmekte olan dünyayı güçlendirmeye yardımcı olan bir blockchain girişimi olan Colendi’nin COO’sudur. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen fintech dergisi FintechTime’in kurucusudur ve editörlüğünü de yapmaktadır.

DOÇ. DR. DUYGU SAĞ

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Sağ, lisans eğitimini ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra Lousville Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden burs alarak mikrobiyoloji ve immünoloji master/doktora birleşik programı için Amerika’ya gitti. Sağ,şimdi mesane kanseri başta olmak üzere kanser tedavisinde gerekli ilaçların keşfine ışık tutan çalışmalar yapıyor. Bilim insanlarının sadece %28’inin kadın olduğubilim dünyasında, Doç. Dr. Duygu Sağ, For Women In Science programından 117 ülke ve 275 projeyi geride bırakarak “yükselen yetenek” ödülünü kazandı.

DOÇ. DR. YASEMİN YÜKSEL DURMAZ

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünden tamamlayan Dr. Yasemin Yüksel Durmaz yüksek lisans ve doktora eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Polimer Bilimleri üzerinden tamamladı. Şu anda İstanbul Medipol Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Araştırma alanları arasında akıllı nanoparçacıklar, ultrason aracılı görüntü eşliğinde kanser tedavisi ve makromoleküler mühendisliği yer almaktadır.

DR. GÖZDE DURMUŞ

ODTÜ Moleküler Biyoloji bölümünden mezun olan Dr. Gözde Durmuş mezun olduktan sonra Amerika’ya gidip Standford Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak işe başladı. 2015 yılında MIT Technology Review dergisinin “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi’nde” tıp ve biyoloji alanında çığır açan 35 liderden biri seçildi. Durmuş, kanserin teşhisinde maliyeti oldukça düşürecek bir buluşa imza attı. Bu buluş sayesinde her hücrenin kendine has bir manyetik özelliği olduğunu ve bu cihazla insan vücudunda kanser gibi nadir görülen hücrelerin tespit edilmesinin kolaylaşacağı söyleniyor.

ÖZLEM BAYRAM

Özlem Bayram Pamukkale Üniversitesi’nden mezun oldu. ABD’deki Colombia Üniversitesi’nde Antropoloji alanında yüksek lisansını tamamladı ve Koç Üniversitesi’nde MBA yaptı. Teknasyon Informatics’te iş geliştirme uzmanı ve iş geliştirme yöneticiliği yaptı. Operatörlere yönelik dijital ürünlerin satış yönetimi, servis, ürün ve platformlarla ilgili iş fırsatlarının saptanması, SIM Menü Projesi ($5M/ay), Apple, Google Play gibi iş ortaklarıyla ilişkilerin başlatılması ve yönetimini gerçekleştirdi. 2017 yılından beri Neomobile Ülke Müdürlüğü görevini sürdürüyor.

PROF. DR. ERHAN ERKUT

Prof. Dr. Erhan Erkut Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve doktorasını Florida Üniversitesi’nden aldı. Prof. Erkut “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Türkiye’ye döndükten sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Dekanlığı, Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü gibi görevlerde bulundu. 2014’ten bu yana da MEF Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’nı yapmaktadır. Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.

RAKAMLARLA BTLK

0

OTURUM

0

DİNLEYİCİ

0

KONUŞMACI

SPONSORLAR

ALTIN SPONSOR

GÜMÜŞ SPONSOR

PANEL SPONSORU

BASKI SPONSORU

ÜRÜN SPONSORLARI

MEDYA DESTEKÇİLERİ

İletişim

Albert Long Hall, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Bebek/İstanbul Türkiye
buecswes@gmail.com