BİLİM VE TEKNOLOJİDE LİDER KADINLAR ZİRVESİ

16 Şubat 2019 | Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Albert Long Hall

KAYDOL

ZİRVE HAKKINDA

Günümüz bilim ve teknoloji dünyasında kariyerlerine devam eden kadınların erkeklere oranla oldukça az olduğu göze çarpmaktadır. Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar bu dünyayı bir de kadınların gözünden görmek ve gelecekte bilim ve teknoloji alanında çalışmak isteyen kadınları cesaretlendirmek amacıyla yola çıkarak düzenlediğimiz bir etkinliktir.

Etkinlik, bilim ve teknoloji alanında başarılı kadınların sunumlarının yer aldığı oturumlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda oturum aralarında katılımcılar birbirleriyle ve uygun olan konuşmacılarla iletişim kurma imkanı bulacaktır.

Tecrübe Konuşuyor

Misafirlerimiz konuşmacılarımızın meslek hayatlarındaki tecrübelerini birinci ağızdan duyma fırsatı yakalayacaklar.  

Networking

Katılımcı ve konuşmacılarla tanışma, deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulacaksınız.

Konuşma ve Paneller

Birçok farklı tema üzerine gerçekleşen oturumlarda ufkunuzu genişletecek deneyimler elde edeceksiniz.

Girişimcilik Oturumları

Bir fikrim var, kendi işimi kurmak istiyorum, ama…” diyorsanız “ama”larınıza cevap bulmak için doğru adres 16 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall.

PROGRAM

ETKİNLİK PROGRAMIMIZ YAKINDA DUYURULACAKTIR. TAKİPTE KALINIZ.

 

KONUŞMACILAR

KONUŞMACILAR

Dr. Sema Dumanlı Oktar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Sema Dumanlı Oktar, doktorasını Bristol Üniversitesi’nde yaptı. Toshiba Research Europe’ta araştırma mühendisi olarak görev yaptığı sırada İngiltere Kraliçesi tarafından Queen Elizabeth Mühendislik Ödülü’ne layık görüldü. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde Doktor Öğretim Görevlisi olarak görev alıyor.

Murat Yeşildere

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlayan Yeşildere, University of Manchester Bilim & Teknoloji Enstitüsü’nde İş Ekonomisi alanında yüksek lisansı yaptı. İş dünyasında cinsiyet eşitliğine son derece önem veren ve bu konudaki çalışmaları destekleyen Murat Yeşildere, şu anda Egon Zehnder’in Türkiye Ofis Lideri olarak çalışmaktadır. Kendisi, profesyonel kariyerinin yanında ayrıca Platin ve Kariyer dergilerinde liderlik, ekonomi, finans, insan kaynakları ve yönetim konularında yazarlık yapmaya devam ediyor.

Dilek Duman

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Dilek Duman Promais A.Ş.’ de Analist Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. Intertect’te Teknik Danışman olarak görev yaptıktan sonra DenizBank Bilgi Teknolojisi bölümünde çalışmaya devam etti. Şu an DenizBank COO ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Gönenç Seçil Tarakcıoğlu

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı. Ses dönüştürme konusunda lisansüstü tezini hazırlarken, bir yandan İTÜ Teknokent’teki Sestek firmasında Ar-Ge Koordinatörü olarak görev yaptı. Şu anda Hollanda merkezli Triodor/Azerion’da üst düzey yönetici olarak çalışıyor ve yurtdışı ortaklı projelerin yöneticiliği sorumluluklarını yerine getiriyor. Aynı zamanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdürüyor. Lisans hayatında BUEC IEEE kulüp üyeliği de yapmış olan Tarakcıoğlu, profesyonel hayatının yanında BÜMED Dergi Yazı Kurulu ve Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi.

Gözde Akpınar

Gözde Akpınar, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat mezunudur. Bilgi Üniversitesi’nin sağladığı imkanla aynı bölümü Portsmouth Üniversitesi’nde tamamladı. Filli Boya’nın sahibi Celal Akpınar’ın kızı olan Gözde Akpınar ilk olarak Filli Boya’nın Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve daha sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geçti. Babasının vefatından bu yana geçen yedi yıllık süreçte şirketin cirosunu ikiye katlayarak 668 milyon TL’ye taşıdı. Gözde Akpınar, şirketin başına geçtiği günden bu yana sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdi. 2015 yılında Filli Boya Bilim Kampı projesini hayata geçirdi. 2016 yılında ise Filli Kadın Ustalar adlı proje ile kadınların erkek işi olarak görülen boya sektöründe yer almaları için farklı şehirlerde boyacılık kursları düzenledi.

Prof. Dr. Rana Sanyal

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Prof. Dr. Rana Sanyal şu anda Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Geliştirmiş olduğu kanser ilacının birçok kanser türü ile mücadele edebilecek, farklı hücre tiplerini hedefleyen moleküllere sahip olduğu açıklanmıştır. Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması’nda, RS Research kuruculuğundan ötürü Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi Ödülü’nü almıştır.

Doç. Dr. Duygu Sağ

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Sağ, lisans eğitimini ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra Lousville Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden burs alarak mikrobiyoloji ve immünoloji master/doktora birleşik programı için Amerika’ya gitti. Bilim insanlarının sadece %28’inin kadın olduğu bilim dünyasında, “For Women In Science” programından 117 ülke ve 275 projeyi geride bırakarak “yükselen yetenek” ödülünü kazandı. Duygu Sağ, şimdi mesane kanseri başta olmak üzere kanser tedavisinde gerekli ilaçların keşfine ışık tutan çalışmalar yapıyor. 

Dr. Gözde Durmuş

ODTÜ Moleküler Biyoloji bölümünden mezun olan Dr. Gözde Durmuş mezun olduktan sonra Amerika’ya gidip Standford Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak işe başladı. 2015 yılında MIT Technology Review dergisinin “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi’nde” tıp ve biyoloji alanında çığır açan 35 liderden biri seçildi. Durmuş, kanserin teşhisinde maliyeti oldukça düşürecek bir buluşa imza attı. Bu buluş sayesinde her hücrenin kendine has bir manyetik özelliği olduğunu ve bu cihazla insan vücudunda kanser gibi nadir görülen hücrelerin tespit edilmesinin kolaylaşacağı söyleniyor.

Doç. Dr. Yasemin Yüksel Durmaz

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümünden tamamlayan Dr. Yasemin Yüksel Durmaz yüksek lisans ve doktora eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Polimer Bilimleri üzerinden tamamladı. Daha önce University of Michigan’da araştırma görevlisi olarak görev yapan Durmaz, Şu anda İstanbul Medipol Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Araştırma alanları arasında akıllı nanoparçacıklar, ultrason aracılı görüntü eşliğinde kanser tedavisi ve makromoleküler mühendisliği yer almaktadır.

Özlem Bayram

Özlem Bayram Pamukkale Üniversitesi’nden mezun oldu. ABD’deki Colombia Üniversitesi’nde Antropoloji alanında yüksek lisansını tamamladı ve Koç Üniversitesi’nde MBA yaptı. Teknasyon Informatics’te iş geliştirme uzmanı ve iş geliştirme yöneticiliği yaptı. Operatörlere yönelik dijital ürünlerin satış yönetimi, servis, ürün ve platformlarla ilgili iş fırsatlarının saptanması, SIM Menü Projesi ($5M/ay), iş ortaklarıyla ilişkilerin başlatılması ve yönetimi (Apple, Google Play, SendGrid, Return Path, Nexmo, AppsFlyer vb.) gibi görevlerde bulundu. 2017 yılından beri ise Neomobile Ülke Müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Meltem Yeğen

Meltem Yeğen, İstanbul Üniversitesi’nde ‘Pazarlama İletişimi’ eğitimi gördü. MBA lisansüstü eğitimini de aynı üniversitede tamamladı. ‘Rotary Exchange’ programı kapsamında Nantes Üniversitesi ve Paris Sorbonnes Üniversitesi’nde 6 aylık iletişim eğitimi programlarına katıldı. Şimdiye kadar Schneider Electric’te Pazarlama ve İletişim Müdürü, Neron’da Pazarlama Danışmanı, Koç Bryce’ta Pazarlama Müdürü, Oyak Teknoloji’de Pazarlama Müdürü, Oyak Pazarlama’da Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü ve Freelance Consultancy Training’de Danışman ve Eğitmen Yöneticisi olarak çalışan Meltem Yeğen, şu anda Fujitsu Türkiye’nin Pazarlama GMY’si olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Erhan Erkut

Prof. Dr. Erhan Erkut Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve doktorasını Florida Üniversitesi’nden aldı. Prof. Dr. Erkut “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Birçok endüstriyel çalışmayı da yöneten Erkut, Centre For Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu. Türkiye’ye dönen Prof. Erkut Bilkent Üniversitesi İşletme Dekanlığı, Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü gibi görevlerde bulundu. 2014’ten bu yana da MEF Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’nı yapmaktadır. Prof. Dr. Erhan Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında da aktif olarak çalışmaktadır.

SPONSORLAR

ALTIN SPONSOR

GÜMÜŞ SPONSOR

BASKI SPONSORU

PANEL SPONSORU

ÜRÜN SPONSORLARI

MEDYA DESTEKÇİLERİ

İLETİŞİM

Contact Info

buecswes@gmail.com Albert Long Hall, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Bebek/İstanbul Türkiye

There was an error submitting the form.

Thanks! Your email was successfully sent. We should be in touch soon.

You forgot to enter your name. You forgot to enter your email address. You forgot to enter your comments.